Vapaaehtoisen peruskoulutus Luumäellä ja Teamsissa

Ajankohta
27.08.2026, klo 16.30-18.30, ilmoittautumiset pe 21.8. mennessä: sirja.ojaniemi@sasy.fi, puh. 044 7766 330

Paikka
Luumäen hyvinvointiasema, Hyviksen kulma, Marttilantie 34, 54500 Taavetti. Etäosallistumismahdollisuus Teamsilla.

Saimaan Syöpäyhdistyksen vapaaehtoistoimintaan pääset mukaan osallistumalla vapaaehtoisen peruskoulutukseen. Peruskoulutus järjestetään Taavetissa Luumäen hyvinvointiasemalla kokoontumistila Hyviksen kulmassa. Koulutukseen voi osallistua myös etänä Teamsin välityksellä.

Peruskoulutuksen kesto on noin kaksi tuntia, ja se sisältää tietoa yhdistyksestämme, vapaaehtoisena toimimisesta ja tarjolla olevista vapaaehtoistehtävistä. Koulutukseen osallistuminen ei sido mukaan toimintaan. Voit myös tiedustella mahdollisuutta yksilölliseen perehdytykseen, perehdytämme uusia vapaaehtoisia tarvittaessa ympäri vuoden.

Peruskoulutuksen jälkeen saattohoidon tukihenkilöt ja vertaistukijat voivat osallistua tukihenkilön peruskoulutukseen. Tulevat koulutukset löydät tapahtumakalenteristamme

Lue lisää vapaaehtoistoiminnasta ja tarjolla olevista vapaaehtoistehtävistä nettisivuiltamme: Vapaaehtoistoiminta

Lisätiedot ja ilmoittautumiset pe 21.8.2026 mennessä: sirja.ojaniemi@sasy.fi, puh. 044 7766 330.

Tapahtumakalenterin kuva: Juha Pirhonen