Olen Tiia Kettunen ja olen kokemustoimijana Saimaan Syöpäyhdistyksellä. Menetin iskäni syöpään silloin, kun olin 16-vuotias.

Se kokemus muutti oikeastaan ihan kaiken: elämä samaan aikaan pysähtyi, ja samaan aikaan joutui kasvamaan jotenkin tosi nopeasti. Koen, että kaikkien tarinat ovat todella tärkeitä ja todella arvokkaita. Minua on suuresti auttanut se, että olen päässyt puhumaan näistä asioista. Minua on auttanut se, että näihin asioihin saa näkökulmaa ja niitä pääsee käsittelemään. On myös tärkeää sanoa näitä asioita ääneen.

Kokemustoimijana voin kertoa siitä, minkälaista on, kun menettää vanhemman syöpään nuorena. Olen valmis puhumaan kokemuksestani kaikille, jotka ovat kiinnostuneita asiasta tai jotka mahdollisesti työskentelevät näiden asioiden parissa.

Kutsukaa minut kertomaan ja keskustelemaan tästä aiheesta! Pääsette myös silloin kysymään lisää, jos on joku tietty asia tai teema, mikä aiheessa mietityttää.

Saimaan Syöpäyhdistyksen kokemustoimijat ovat koulutettuja vapaaehtoisia, jotka jakavat omaan kokemukseensa perustuvaa tietoa ja lisäävät ymmärrystä syövästä. He voivat kertoa oman tarinansa tai osallistua palveluiden ja toiminnan suunnitteluun. Kokemustoimijan puheenvuoroa voi pyytää myös osaksi asiantuntijaluentojamme.

Lue lisää kokemustoiminnasta

Yhteystiedot

 

Ajankohtaista

Saimaan Syöpäyhdistyksen vapaaehtoiset kokemustoimijat esittäytyvät, osa 3/4: Johanna

Johannan voi pyytää puhumaan esimerkiksi syöpään sairastumisesta, siitä paranemisesta sekä kokemuksista syöpähoitojen aikana.

Saimaan Syöpäyhdistyksen vapaaehtoiset kokemustoimijat esittäytyvät, osa 2/4: Marjo

Marjon voi pyytää kertomaan kokemuksista hoitopolun varrelta tai elämästä parantumattoman syövän kanssa esimerkiksi sosiaali- ja terveysalan ammattilaisille.

Saimaan Syöpäyhdistyksen vapaaehtoiset kokemustoimijat esittäytyvät, osa 1/4: Kristiina

Kristiinan voi pyytää puhumaan esimerkiksi parantumattoman syövän kanssa elämisestä tai syöpäsairaan kohtaamisesta.